FOTO: IVO BIOČINA, HTZ
Voda, moćna stvarateljica povijesti

Jedinstveno putovanje kroz Šibensko- kninsku županiju, od neolitika do danas.

Priča o istinskoj ljudskoj ovisnosti o najdragocijenijem daru prirode koji uzimamo zdravo za gotovo.

Od početka života do danas, uvijek se radilo o- vodi. Otkrijte utjecaj vode u oblikovanju povijesti kakvu danas poznajemo. Saznajte više o velikim ljudskim izumima za sakupljanje i očuvanje vode te korištenja njezine moći. Uživajte u spektakularnom pogledu na Nacionalni park Krka i Šibenski zaljev. Uronite u kristalno čistu slatku vodu rijeke Krke i plavog Jadranskog mora. Kušajte jedinstvene specijalitete dalmatinske obale i zaleđa.

 

6 mjesta s više od 20 top atrakcija, uključujući:

  • Nacionalni park
  • UNESCO spomenik
  • Muzeji
  • Arheološka nalazišta
  • Mediteranska urbana i ruralna arhitektura
  • Rimski amfiteatar
  • Gastronomski specijaliteti Dalmatinske obale i zaleđa
  • Vožnju brodom kroz Šibenski kanal
  • Plivanje u kristalno čistoj slatkoj vodi i moru

i još mnogo toga!

Grad Šibenik- skriveni dragulj istočnog Jadrana

Smješten u prekrasnoj uvali gdje se rijeka susreće s morem, sa 950 godina dugom i bogatom poviješću. Priča počinje u nedavno obnovljenom multimedijalnom šibenskom Gradskom muzeju, predstavljajući 7.000 godina kontinuiranog života na tom području, uključujući nalaze i priče iz svih arheoloških nalazišta na ruti.

Trg sa četiri bunara u Šibeniku donosi priču o važnosti opskrbe vodom i daje jedinstvenu priliku da zakoračite u stari vodeni spremnik, sada pretvoren u mali muzej. Katedrala Sv.Jakova, arhitektonsko remek-djelo pod UNESCO-ovom zaštitom s prekrasnom krstionicom religijskog aspekta vode prema kršćanskom vjerovanju.

Šetnja uskim ulicama stare gradske jezgre Šibenika sa preko 20 crkava i samostana, vode vas do četiri tvrđave koje okružuju grad. Tvrđava Sv. Mihovila sa spektakularnim pogledom na šibenski zaljev, ušće rijeke Krke i plovni put kroz Šibenski kanal, izabrani su kao hrvatska top kulturna atrakcija u 2014. godini.

Prije nego što posjetite Šibenik, ne zaboravite provjeriti kalendar događanja. Postoje stotine događanja, koncerata, javnih projekcija, izložbi i festivala koji se odvijaju u Šibeniku svake godine, a unutar tih srednjovjekovnih zidina, svaki događaj postaje spektakl vrijedan prisustvovanja.

Nakon šetnje, samo se opustite, uživajte i okrijepite se. Prizalogajite u jednom od brojnih restorana u starom gradu, koji nude razne morske delicije.

Mjesta za vidjeti:

► Gradski muzej

► Trg Četiri bunara

► Katedrala Sv.Jakova

► Tvrđava Sv. Mihovila

► Stari gradOtok Prvić - snaga vode kao inspiracija genija

"Stavite prst u more, i bit ćete spojeni sa cijelim svijetom", kažu. I to je istina. Od početka trgovine, riječne i morske rute bile su glavne "ceste" između civilizacija Plovidba kroz šibenski kanal, završetak toka rijeke Krke i vrata prema otvorenom moru, jedinstven je doživljaj za svakog posjetitelja. Atraktivni morski prolaz je prirodno zaštićeno područje s mnogim značajnih kulturnih spomenika. Tvrđava Sv.Nikola, venecijanski arhitektonski dragulj, najatraktivniji je od svih.

Memorijalni centar "Faust Vrančić" na otoku Prviću je posvećen velikom humanističkom renesansnom inovatoru. Iako je njegovo najpoznatije djelo Homo volans (padobran), mnogi od njegovih izuma objavljeni u knjizi Machinae Novae  inspirirani su snagom vode. Pogledajte zbirku modela njegovih izuma, od kojih su neki u stvarnoj veličini te njegova još važnija pisana djela.

Nakon posjeta Memorijalnom centru, uzmite si vremena i uživajte u pravoj mediteranskoj atmosferi mirnog, tihog otoka, očuvanog okoliša. Okupajte se u kristalno čistom moru ili pronađite neki lokalni restoran sa svježom ribom, pijuckajte čašu vina i pustite da vrijeme prolazi.

Mjesta za vidjeti:

► Šibenski kanal

► Tvrđava Sv. Nikola

► Otok Prvić, MC "Faust Vrančić"

Područje Vodica - Vrela vode, vrela života

Vodice su turističko središte poznato po svojoj živosti i raznolikosti turističke ponude i ljubaznim domaćinima. Podrijetlo imena Vodica je vezano uz vodu. Razvilo se na gustoj mreži podzemnih voda, a do 1960. u Vodicama je postojalo čak 500 vrela, od kojih neki još uvijek ponosno stoje u središtu podsjećajući na dane kad vrelo nije bilo samo mjesto gdje su ljudi dolazili po pitku vodu i prali rublje. Sva društvena događanja odvijala su se tamo. Rađale su se nove ljubavi i ugovarali brakovi, ovdje se vodilo kolo i pjevala pjesma, ovdje se sastajalo i rastajalo, smijalo i plakalo. Dva  vrela sačuvana su na središnjem gradskom trgu, u spomen na tradiciju i stare običaje.

Povijest života na ovom području je mnogo starija i doseže do prapovijesti. Postoji mnogo povijesnih zapisa i arheoloških nalazišta kao dokaz tomu, a Velika Mrdakovica je najvažniji od njih. Bogati nalazi staklenih posuda - vjerojatno najvrednija zbirka takve vrste na cijelom teritoriju Rimskog Carstva - govore o tome da je ovo bilo značajno naselje, što će mnogi poistovjetiti s Arauzonom (Arausa) o kojoj je pisao Ptolomej. U podnožju nalazišta nalazi se rimska cisterna, još uvijek funkcionalna prirodna kaptaža korištena za sakupljanje kišnice i opskrbu stanovništva pitkom vodom. Dva puta godišnje, starorimski običaji ožive oko starog spremnika za vodu. Posjetitelji se mogu vratiti na slavno doba starog Rima, kušati jela iz toga vremena, slušati glazbu, nositi togu i uživati ​​u Rimskom bakanalijama.

Mjesta za vidjeti:

► Centar grada Vodica, vrela

► Restorani i kafići u Vodicama

► Velika Mrdakovica, arheološko nalazište

NP Krka, gornji tok - granica između civilizacija i poveznica sa duhovnom dimenzijom

Arheološko nalazište Bribirska glavica je jedan od najvažnijih povijesnih mjesta u Hrvatskoj, čije ime potječe od rimskog Varvaria. Gledajući njegove ostatke, moguće je pratiti slijed življenja iz pretpovijesti, liburnskog doba, rane i kasne antike, starohrvatskog razdoblja do ranog i kasnog srednjeg vijeka.

Prema legendi, tišina i spokoj mirne vode donijeli su  prve kršćane na obale rijeke Titus (danas Krka) da bi slušali propovijedi apostola Pavla. Nad katakombama i grobovima tih dana, i danas stoji manastir Krka, pružajući atmosferu podizanja i oplemenjivanja za duhovnu obnovu i razvoj pravoslavnih vjernika.

Dalje na sjeveru nalazi se rimski vojni logor Burnum smješten na strateški važnom položaju za kontrolu prolaza preko rijeke. Ostaci lukova vojne zapovjedne zgrade te dobro očuvan amfiteatar vidljivi su i danas. Svi nalazi i zapisi iz toga doba mogu se vidjeti u obližnjem muzeju u Puljanima. Doživite kroz osobno iskustvo rekonstrukciju  života i uprizorenje događaja u vrijeme vladavine rimskih careva tijekom godišnje manifestacije "Burnumske ide".

Ako se zaustavite i osluškujete, čut ćete huk vodopada Manojlovac. Krasan prizor pada vode iz obližnje vidilice oduševio je austrijskog cara Franju Josipa i njegovu supruga Sissi toliko da su u kamenu uklesali sjećanje na taj dan.

Mjesta za vidjeti:

► arheološko nalazište Bribirska glavica

► manastir Krka

► slap Manojlovac

► Burnum, rimski amfiteatar i muzejska zbirka

NP Krka, srednji i donji tok- Snaga koja je pokrenula svijet

Prije industrijske revolucije, snaga vode je pokretala svijet. Ona je pokretala mlinove te pretvarala kukuruz i pšenicu u kruh, opskrbljavala hranu i pružala blagostanje narodu. Mlinice i virovi u Roškom slapu obnovljeni su i funkcionalni danas, tako da posjetitelji mogu saznati više o cijelom procesu, probati domaći kruh, pršut, sir i ostale ukusne proizvode. Stari virovi, nekada korišteni kao "perilice" danas služe kao atrakcija. Skočite li unutra, osjetit ćete moć vodotoka na vašoj koži i kostima. Sjednite i opustite se na svježem zraku u obližnjem restoranu, upustite se u pješačenje na jednoj od staza ili krenite na vožnju rijekom uzvodno. Otkrijte špilju "Oziđana Pećina", istraženo i očuvano arheološko nalazište sa mnoštvom nalaza koji datiraju iz pretpovijesnog doba. Posjet samostanu Visovac je jedan od vrhunaca rute. Pogled na jezero, otočić i samostan s vrha kanjona ostat će dugo u vašem sjećanju. Područje Miljevci, Pakovo Selo i Konjevrate postalo je poznato po seoskim domaćinstvima koja služe izvanredna domaća jela; pršut, sir, janjetinu, svinjetinu i izvrsno vino.

Bilo je to 1895. godine, kada je završena svjetski poznata "bitka struja" između Tesle i Edisona. Velika hidroelektrana na slapovima Nijagare je otvorena i elektrifikacija svijeta mogla je započeti. Samo dva dana kasnije, elektrana Jaruga na prekrasnom slapu Skradinski buk rijeke Krke stavljena je u pogon, uvrštajući Šibenik na mapu pionira svjetske elektrifikacije.

Mjesta za vidjeti:

► Roški slap slapovi

► Samostan Visovac

► Ruralna domaćinstva na području Miljevci, Pakovo Selo i Konjevrate

► Hidroelektrana Jaruga na slapu Skradinski buk

► Grad Skradin

Arheološko nalazište Danilo- Caldarium- Antički užici koje pruža topla voda

Danilo je poznato arheološko nalazište, gdje su otkriveni brojni ostaci iz neolita, ilirskih i rimskih vremena, kao i otkrića iz novijih razdoblja. Povijest Danila započela je već u neolitiku, prije više od sedam tisuća godina. Neolitski kulturni krug pod nazivom "Danilska kultura'' ušao je u hrvatsku i svjetsku literaturu. Danilsku kulturu karakteriziraju dobro oblikovane i pečene posude - karakteristično oblikovani lonci, tave i tanjuri. Najpoznatiji od njih, Danilski rhyton izložen je u Muzeju u Šibeniku.

Tijekom rimskog doba, Danilo je bilo poznato kao Rider, veliko naselje s više od 10.000 ljudi. U kompleksu rimske vile, vidljivi su ostaci vodovodnog sustava za grijanje kuće i caldarium. “Wellness” efekt i radost kupanja u toploj vodi bilo je vrlo dobro poznato  Rimljanima.

Nakon razgledavanja nalazišta, posjetitelji mogu krenuti u pješačenje do brda sa ostacima stare utvrde "Gradina" ili kušati neke gastronomske specijalitete u obližnjim restoranima, koja poslužuju tradicionalna jela, organiziranim skupinama posjetitelja.

Brošura rute dostupna je OVDJE.

PROJEKT HERA

Upravljanje održivim turizmom zasnovanim na zajedničkom kulturnom nasljeđu Jadrana

Projekt HERA (Upravljanje održivim turizmom zasnovanim na zajedničkom kulturnom nasljeđu Jadrana) je sufinanciran iz programa IPA (Program Jadranska prekogranična suradnja 2007-2013). Zadarska županija je glavni korisnik projekta, a Šibensko-kninska županija je jedna od partnera u projektu. Provedba projekta započela je 1. studenog 2013. godine i trajat će do 31. ožujka 2016. Partnerstvo se sastoji od 19 partnera iz 8 zemalja jadranskog bazena (Hrvatska, Italija, BiH, Slovenija, Srbija, Crna Gora, Albanija i Grčka).

Specifični cilj HERA-a je "razvijati zajedničku prekograničnu platformu unutar jadranskog područja za upravljanje i promicanje održivog turizma temeljenog na zajedničkoj kulturnoj baštini". HERA se bavi jednim od najvećih problema svih zemalja partnera vezano za kulturni i turistički sektor- nedostatak integriranog upravljanja i strategije promidžbe kulturne baštine i nedovoljna uključenost aktera zajednica u promidžbi kulturne baštine i aktivnosti vrednovanja.

U Šibensko-kninskoj županiji najistaknutija aktivnost projekta su pripremni i arheološki radovi na arheološkom lokalitetu Velika Mrdakovica.