Šibensko-kninska županija svakako je jedna od poželjnijih destinacija za bicikliranje u Hrvatskoj. Preskrasna priroda, raznolikost terena i velik broj označenih staza i ruta čine je idealnom biciklističkom destinacijom. U redcima koji slijede pokušat ćemo vam dati nekoliko ideja za bicikliranje na šibenskim otocima. Iako se veličinom ne mogu mjeriti sa sjevernodalmatinskim ili onima nešto južnije, otoci šibenskog arhipelaga itekako imaju što za ponuditi biciklistima. Uostalom, manje je više, zar ne?
Murter – Must ride
Otok Murter svakako je „must see“ ili ako baš inzistirate „must ride“ destinacija. Isprepleten označenim stazama u svim smjerovima, savršen je za cestovni i brdski biciklizam, ne fali ni zanimljivih tehničkih trailova za one koji žele malo više, a ima i dovoljno staza za bicikliranje s djecom. Da skratimo, doći na Murter a ne ponijeti sa sobom svoje omiljeno vozilo na dva kotača, bila bi prava šteta. Rekli smo već, označenih staza ima napretek i sve ih možete pronaći i proučiti na web stranici bike&hike, a mi vam za upoznavanje otoka predstavljamo stazu br 216 koja je će vas provesti kroz sva mjesta na otoku, i pokazati sve što Murter nudi. Staza ima znakovito ime: „Bodulska priča“. Vjerojatno već znate, „boduli“ su otočani a „bodulska priča“ razastrijeti će pred vas ljepotu Tisnog, Betine, Murtera i Jezera. Odvest će vas u srce svakog od četiri mjesta na otoku, od kojih svako priča svoju, jedinstvenu priču. Propedalat ćete preko najljepših otočnih plaža, diviti se Kornatima u daljini, gubiti se u labirintima maslinika. U samo 27 kilometara dužine ova će vas ruta upoznati sa svim bogatstvima otoka Murtera, škoja koji se diči mnogim jedinstvenim tradicijama, nudi gastronomske specijalitete kakve nećete pronaći nigdje drugo. Dok ste na otoku, svakako se nastojte upoznati s veličanstvenom murterskom tradicijom gradnje drvenih brodova. Murter je jedan od rijetkih hrvatskih otoka na kojem se njeguje tradicija gradnje tradicionalnih drvenih brodova. Na radionice starih majstora kalafata naići ćete i uzduž rute „bodulske“ priče, no njihova je priča možda najbolje ispričana u Muzeju drvene brodogradnje smještenom u Betini kojeg svakako preporučamo posjetiti. Bez obzira koje doba godine odabrali za posjet Murteru, nećete pogriješiti, jer na otoku je uvijek živo i veselo. Upravo iz razloga da se tradicija gradnje drvenih brodova i jedrenja na „latinsko idro“ održi i ne zaboravi, otočani često organiziraju regate starih brodova. Najpoznatija i najveća je regata „Latinsko idro“ u Murteru, a tu su još i „Regata za dušu i tilo“ u Betini, ili „Od đige do đige“ u Jezerima. Ma da ne nabrajamo više, dođite, ponesite biciklu sa sobom i neće vam biti dosadno niti na bajku niti kada se skinete s njega.
Zlarin – Perfect getaway
Zlarin je otok koji ima onu otočnu „polako ćemo“ vibru, već od prvog trenutka kada se iskrcate na njega. Nadomak je Šibeniku pa je vrlo jednostavno doći na jednodnevni ili čak poludnevni izlet, a činjenica da na njemu nema automobila odmah vam od prvog koraka kada stupite na njega pruža onaj jedinstveni osjećaj otočke opuštenosti. Znate već, ono kad se sve brige i more čine kao neke sporedne stvari s kopna o kojima ne stignete sad razmišljati. Jer ste na otoku. I ponijeli ste bicikl sa sobom. I ništa drugo nije važno. Na otoku su tek dvije „službeno“ označene staze. Prva, „Put Borovice“ iznimno je jednostavna i idealna je za upoznavanje samog mjesta i bicikliranje s djecom. Druga, nazvana „Put Borovice“, prava je mala mountain bike poslastica koja radi nešto veći krug po otoku, penje se na obližnja brda s kojih pucaju prekrasni pogledi na Zlarin i okolne otoke, ali i na Šibenik i kopno. Uspona ima taman da ne „crknete“ a spusteva dovoljno da se nauživate u čarima koje nudi brdski biciklizam. Malo maslinika, malo borove šume i recept za idealnu malu bike turu je tu. A ako vam je malo, Zlarin je za svojih 8 kilometara četvornih izrazito isprepleten širokim poljskim putevima koji vas mogu odvesti na sve strane otoka. Idealno za sve one koji žele probuditi istraživača u sebi. Ako pak niste taj tip, u samom mjestu imate itekako što istražiti, vidjeti i naučiti. Zlarin je otok nadaleko poznat po izlovu i obradi koralja, mještani se ovom iznimno rijetko djelatnošću bave još od 14.stoljeća, a sve o ovoj jedinstvenoj tradiciji možete saznati u nedavno otvorenom „Hrvatskom centru koralja Zlarin“. Tu su i čitaonica posvećena najvećoj hrvatskoj pjesnikinji Vesni Parun, rođenoj Zlarinjanki, te nekoliko zanimiljivih sakralnih objekata poput crkve Gospe od Rašelja u kojoj se čuva prva matrikula pisana čakavštinom koja potječe iz 1456 godine. Hrana i piće? Ne brinite.
Prvić – Veličina nije bitna
Ako uopće postoji dilema je li veličina bitna, u slučaju otoka Prvića odgovor se zna: nije. Iako površinom iznimno malen, Prvić će vas iznenaditi mrežom svojih poljskih puteva i pravih MTB trailova na kojima ćete moći iskušati sve svoje tehničke vještine na biciklu. Što se bike&hike staza na otoku tiče, samo je jedna, nazvana a kako drugo nego „Faustov otok“. Prvić je, ako niste znali, dom slavnog srednjovjekovnog izumitelja, književnika i teologa Fausta Vrančića, pa dvojbe oko imena staze nije ni moglo biti. Prateći rutu “Faustovog otoka“ naići ćete na potvrdu one narodne da „otrov stoji u maloj boci“. Uzduž rute koja spaja dva naseljena mjesta na otoku - Luku i Šepurine bit će i guranja i penjanja do najviše točke na otoku i prakticiranja tehnike po single trailovima. Ma, svašta nešto, najbolje da dođete i sami otkrijete. Naravno, dok ste na otoku, nikako nemojte propustiti priliku posjetiti Memorijalni centar „Faust Vrančić“ u Prvić luci. Muzej je za čistu peticu, a modeli Faustovih izuma, za koje svi znate, ali baš niste znali da su njegovi, svakako će vas ostaviti bez daha, ako već bicikl nije.
Žirje - Raj za kraj
Najudaljenije, najdivljije, najčudnije, naj....nastavite niz. Žirje jednostavno ima ono nešto „divlje“ u sebi. Iako na otoku ima nešto malo automobilskog prometa, svejedno ćete ovdje osjetiti onaj feeling da ste daleko od svega, pogotovo od svakodnevnih briga. Što se bicikliranja na otoku tiče, tu svakako brige nema, Žirje zbog svog izduženog oblika nudi neuobičajeno puno kilometara staza s obzirom na svoju kvadraturu. Naš prijedlog je svakako staza „Zvizdulja“ koja će vas odvesti u srce otoka, Žirjansko polje, a potom i na južnu, nešto više divlju stranu otoka. Priroda je ovdje jednostavno – fantastična. Netaknuta, divlja, predivna, a pogledi na susjedne otoke ili morsku pučinu ostavljaju bez daha. I da, osobno smo se uvjerili, za burnih i sunčanih dana, sa otoka se može vidjeti Italija.
Autor: © Antonio Barišić