FOTO: MIRANDA TRKLJA
Najljepše dalmatinske gravel staze

Zaljubljenik ste u vožnje po makadamu i na godišnjem ste odmoru u srcu Dalmacije? Ne brinite, bicikliranje u Šibensko-kninskoj županiji prava je opcija za vas. Bilo kuda makadam/gravel svuda! Biciklisti znaju, gravel je postao popularniji nego ikad, organiziraju se nova natjecanja, izbacuju novi, specijalizirani modeli „bajkova“, ukratko: gravel je in. A dobrog starog makadama na ovom području ne fali. Štoviše, u kojem god dijelu županije da se nalazite, višestrukih opcija za dobru vožnju po prašini ima napretek. Bilo da ste na novom gravel biciklu, ili pak na klasičnom MTB-u, sigurno ćete naći nešto za sebe. Mi ćemo vam u tekstu koji slijedi predložiti nekoliko zanimljivih opcija za staze ovog tipa, a njihov kompletan popis, zajedno sa tehničkim opisima i karakteristikama možete pronaći na web stranici bike&hike.

Rogoznica – Posjetite jedno posebno mjesto

Krećemo od najjužnijeg dijela županije, a to je Rogoznica. Ovaj kraj i njegov raznovrstan reljef nude pravi presjek svega onoga što bicikliranje po Dalmaciji nudi, pa ćete, ukoliko boravite na rogozničkom području, sigurno pronaći pravu stazu za sebe kakav god tip biciklizma da preferirate. A naš „gravel“ prijedlog zove se „Putem Diomeda“ i zapravo je riječ o stazi broj 132 na kojoj vas čeka oko 200 metara uspona na ukupno 12 kilometara. Ali kakvih! Mnogo se toga uspjelo natiskati u ovako maloj kilometraži, od ceste, makadama, uspona, spustova, pogleda, plaža i zanimljivosti. Jedno je sigurno, jednom kada se uputite iz zaseoka Dvornica, odakle staza započinje, sigurno vam neće biti dosadno. Dapače. Nakon prvih par uvodnih kilometara, već na vrhu prvog ozbiljnijeg uspona na stazi, otvorit će vam se prekrasne panorame mora i rogozničke obale koju mnogi smatraju jednom od najljepših u Dalmaciji. Tu se nalazi jedno zaista posebno mjesto, a to je rt Planka, koji je u još u antici bio poznat kao Diomedov rt, pa otud i ime staze. A Planka je doista posebna. Osim što zemljopisno dijeli Jadran na sjeverni i južni, ova točka zbog sudaranja vjetrova i morskih struja poznata je kao mjesto na kojem se stvaraju najveći valovi na Jadranu, a ovdje su se u prošlosti dogodili i brojni brodolomi. Punta Planka ima i poseban utjecaj na lokalnu klimu, a poznata je i kao mjesto za koje se veću brojne legende i priče. U spomen na kršćanskog sveca Ivana Trogirskog koji je na ovom mjestu prema legendi, nakon brodoloma na rtu hodajući po valovima spasio život kralju Kolomanu i njegovim mornarima, pritom ne smočivši noge. Njemu u spomen je 1324. godine sagrađena mala crkvica, koju možete posjetiti u svako doba. No prije nego dođete do rta nauživat ćete se u zaista prekrasnim pogledima na lokalne uvale Borovicu i Pijavac, a onda vas staza vodi na Planku, gdje ćete gotovo sigurno, ako već niste dotada, izvaditi mobitel ili fotoaparat i opaliti koju fotku. Ukratko, staza „Putem Diomeda“, jedna je od onih koje u malo kilometara mogu ponuditi puno. A ako vam je malo, uvijek možete udariti još jedan krug. Dok ste u Rogoznici, svakako odvojite vremena za posjet još jednom prirodnom fenomenu, jezeru Zmajevo oko.

Vransko jezero – Okružite plavo-zeleni biser

Ne uvrstiti stazu „Vransko jezero“ u tekst u kojem predlažemo zanimljive gravel staze bila bi „ljuta“ pogreška, pa je - nećemo napraviti. Jednostavno, staza br. 204 ima sve ono što biciklisti vole. Dovoljno kilometraže (47km), raznovrsnost terena, prekrasne poglede na more i jezero, kulturne znamenitosti za posjetiti i još mnogo toga. No, krenimo redom. Staza započinje u Pirovcu i jadranskom magistralom kreće prema susjednoj Zadarskoj županiji i Vranskom jezeru. Nakon nekoliko kilometara seli se na staru dionicu magistrale koja vijuga tik uz morsku obalu i uz prekrasne poglede na otoku Murter, a zatim se kod Prosike seli na istočnu obalu Vranskog jezera. Tu prestaje asfalt i započinje široki makadamski put koji kruži oko čitavog jezera. Ruta je dinamična, neprestano vijuga lijevo desno i penje se gore dolje, pa budite sigurni da vam u niti jednom trenutku neće biti dosadno. Staza se postepeno penje na brda iznad Vranskog jezera, pa se čitavo vrijeme može uživati u prekrasnim panoramama jezera i mora u pozadini. Jezero je, inače, zaštićeni ornitološki rezervat u kojem živi više od 230 vrsta ptica među kojima je i desetak ugroženih vrsta. Popularno je i među ribolovcima jer je puno ribe, a jako je popularno i među biciklistima. U okolici staze mogu se vidjeti i brojne kulturne znamenitosti a mi vam svakako preporučamo posjet Maškovića Hanu, obnovljenoj monumentalnoj građevini iz 17-og stoljeća koja u samo srce Dalmacije donosi dašak Orijenta. Tu su i stari grad Vrana s benediktinskim samostanom, te ostaci Mletačke kule. Ako volite povijest i kulturu, imat ćete što vidjeti. A ako pak, želite samo dobar pogled, sa staze možete napraviti mali detour i popeti se do obližnjeg vidikovca Kamenjak. Sa 283 metra nadmorske s tog mjesta, otvaraju se prekrasni pogledi na Vransko jezero i Kornate. Staza okružuje jezero i vraća se prema Pirovcu, u kojem ćete uvijek pronaći nešto za kvalitetan povrat potrošenih kalorija na biciklu.

Bilice – Upoznajte biličku baštinu

Još jedan gravel „draguljčić“ krije se u neporednoj blizini Šibenika, točnije u Bilicama. Staza 19 „Biličke baštine“, pokazat će vam najljepše kutke biličkog kraja, Prukljansko jezero i rijeku Krku. No, pritom će vas i pošteno umoriti. U ukupno 28 kilometara staze skupilo se nešto više od 500 metara uspona, tako da vam na biciklu dosadno sigurno neće biti. Staza je dinamična i zabavna, upravo onakva kakva bi i trebala biti. Kreće iz uvale Stubalj u Bilicama i u prvim kilometrima prati obalu Prukljanskog jezera, a potom se preko brda seli u susjednu uvalu Vrulje i nastavlja prema rijeci Krki. Vijuga makadamskim putevima kroz biličke maslinike i dolazi sve do Skradinskog mosta. S ove se pozicije otvaraju prekrasni pogledi na sam most, Krku i grad Skradin u pozadini, pa ako planirate imati koju fotku s ture, opalite je ovdje. Gravel avantura dalje nakratko prati autocestu A-1, a potom se vraća u šumu prema Bilicama. Ovo područje izrazito je premreženo poljskim putevima u svim smjerovima, pa preporučamo korištenje navigacije. Digitalni trag staze, naravno, dostupan je na web stranici bike&hike. Ruta će vas provesti kroz gotove sve biličke zaseoke te naposlijetku vratiti do polazišne točke. A kad ste u Bilicama, obavezno kušajte lokalnu gastro ponudu, koja je zahvaljujući Prukljanskom jezeru, nešto drugačija nego u ostatku županije. Tako ovdje možete kušati specijalitete od jegulja i slatkovodnih srdelica, a nećete promašiti niti sa specijalitetima od dagnji ili pidoča.