FOTO: MIRANDA TRKLJA
Top 3 ideje za upoznavanje šibenskog zaleđa na biciklu

Ukoliko želite na najljepši mogući način iskusiti čari bicikliranja u Dalmaciji, Šibensko-kninska županija svakako je najbolja moguća destinacija za posjetiti. Raznolikost reljefa i terena pruža vam pregršt mogućnosti na uživanje na vašem biciklu, bilo da ste ljubitelj klasičnog cestovnog biciklizma, ili pak adrenalinska uzbuđenja tražite na onom brdskom. Kako većina posjetitelja gravitira prema destinacijama uz more, mi ćemo pokušati ispraviti ovu nepravdu s nekoliko zanimljivih prijedloga za bicikliranje u zaleđu županije! Podsjećamo, sve se označene staze na području čitave županije zajedno sa njihovim tehničkim opisima mogu pronaći na web stranici bike&hike. Među njima su, naravno, i naši prijedlozi.

Put u srce Dinare

Počinjemo najsjevernije, na području grada Knina, koji se može pohvaliti zaista velikim i raznovrsnim izborom biciklističkih ruta. A kako i ne bi kada se smjestio podno najvišeg vrha Hrvatske i planine Dinare, i u blizini izvora sve tri prekrasne dalmatinske rijeke, pa ne možete drugo nego uživati u kojem god smjeru da krenete. Na širem području grada čak je 13 označenih biciklističkih ruta, a naš prijedlog je staza 412 nazvana „Via Dinaris“. Pogađate već iz imena što slijedi; da, ide se u Dinaru, da, teško je i zahtjevno i da, isplati se svaka kap znoja. Da biste došli do staze morate se uputiti starom Napoleonovom cestom koja počinje od slapa Krčić (obavezno posjetiti op.a) i vodi prema Kijevu. Via Dinaris započinje kod skretanja za selo Mirkovići i odmah od samog početka daje naslutiti što vas čeka u prvom dijelu staze, penjanje, penjanje, penjanje, pa još malo penjanja. Staza je u prvom dijelu dosta tehnički zahtjevna, pa ako niste u odličnoj formi, električni bicikl je možda najbolje rješenje. Ili to, ili malo dobrog starog guranja bicikla uzbrdo. Trud se uvijek isplati, a budite sigurni da će vas Dinara nagraditi svom svojom ljepotom, prekrasnom netaknutom prirodom, čistim zrakom i očaravajućim pogledima. Nakon početnog uspona staza postaje mnogo lakša, a užitak spuštanja niz planinu najljepša je nagrada za proliveni znoj. Staza se preko planinskih pašnjaka spušta prema vrelu Cetine. Ovaj riječni izvor koji izgleda poput golemog plavog oka usred krša svakako će vas barem na kratko zaustaviti i natjerati na fotografiranje, a kad se se već zaustavili možete posjetiti i pravoslavnu crkvu Vaznesenja Gospodnjeg koja je smještena tik uz izvor. Sljedeće na ruti je selo Kijevo, pa još malo planinskih visoravni, i eto vas na polazišnoj točki. Ukoliko se planirate zadržati u Kninu, nipošto nemojte propustiti priliku za posjet Kninskoj tvrđavi, najvećem fortifikacijskom sustavu u Hrvatskoj.

Iznenađenje!

I Drniško područje svoje adute ima, i to kakve! Staza 308 Torak, jedna je od onih koja vas uhvati na prepad. Kada startate iz Drinovaca i vozite se širokim seoskim putevima kroz male zaseoke, niti ne slutite što vas čeka. A onda - bam! Odjednom ste na vrhu kanjona kao u nekom western filmu, samo ne može biti western kada vam se ukazala i stara srednjovjekovna utvrda Ključica koja je puno starija i od kauboja, pa kanjon rijeke i „neka“ jezerca u daljini. Da, staza Torak definitivno ima taj faktor iznenađenja koji s vremena na vrijeme iznenadi bicikliste, kada se nestvarno lijepe panorame otvore pred vama kada im se ne nadate. No, otvara se i spust, pa ne znate da li bi prije jurili nizbrdo ili zastali i uživali u veličanstvenom pogledu. Dojam nije ništa manje upečatljiv ni kada se spustite u sam kanjon rijeke Čikole i nastavite dalje prema izvoru vode Torak, prirodnom biseru u kršu koji pitkom vodom snabdijeva čitavu Šibensko-kninsku županiju. Priroda je ovdje prekrasna, jer kanjon je teško dostupan i ljudi ovdje relativno rijetko zalaze. U proljetnim mjesecima je najljepše, jer tada je rijeka Čikola prepuna vode, koje zna biti toliko i da se izlije po čitavoj dolini. Ne brinite, ništa manje lijepo nije ni u ostala godišnja doba. Staza je tako konfigurirana da se morate vratiti istim putem kojim ste i došli, što znači da vas čeka prilično zahtjevan uspon natrag na vrh kanjona, ali pravi biciklisti vole dobre uspone. Pogotovo ako znaju da ih, kada se jednom vrate do Miljevaca ili Drniša, na svakom uglu čekaju tradicionalni dalmatinski specijaliteti, prije svega slavni drniški pršut, kojeg mnogi smatraju najboljim u Hrvatskoj, ali i jela ispod peke i kvalitetna vina i sirevi s ovog područja. Seoska domaćinstva koja nude ove autohtone specijalitete sve su brojnija, na vama je samo da odaberete koje vam se od njih najviše sviđa.

I Skradin svoje (skrivene) adute ima...

Još uvijek smo u zaleđu, ali još malo južnije, na skradinskom području. U okolici Skradina teren je kao stvoren za brdski biciklizam, a dobrih staza ne nedostaje. Ukoliko se želite upoznati sa Skradinskim zaleđem kombinirajući vožnju kroz prirodu i krstarenje cestama kroz lokalna sela, onda je staza 254 „Guduča“, najbolji izbor za vas. Ova će vas ruta iz Skradina, preko Bićina odvesti najprije do Prukljanskog jezera, a potom i do veličanstvenog kanjona rječice Guduče koja se ulijeva u Prukljansko jezero. Do ovog se područja također može jedino šumskim putevima ili terencima, pa ćete vrlo brzo osjetiti onaj osjećaj samoće u divljini. Ušće Guduče inače je pravi mali prirodni fenomen. U njemu žive brojne vrste žaba i barskih kornjača, poneka bezopasna zmija bjelouška, te jako velik broj raznih vrsta ptica. Da bi se vidjelo u svoj svojoj ljepoti, potrebno je malo skrenuti sa staze na vrhu uspona, par stotina metara prije početka spusta u kanjon. Ovdje vas čekaju pravi MTB izazovi, malo tehničkog spuštanja u kanjon koji izgleda poput prašume, a u kišnijim mjesecima, inače sićušna rječica zna biti itekako moćna. Slijedi dugačak tehnički uspon na drugu stranu kanjona, te nakon kratke vožnje kroz makiju započinje cestovni dio rute koji će vas odvesti kroz brojna sela i zaseoke skradinskog zaleđa. Uglavnom je riječ o lokalnim cestama s manje prometa, idealno za promatranje krajolika i upoznavanje s lokalnom baštinom. U Skradinu, treba li uopće napominjati, svakako treba probati dvije nadaleko poznate lokalne gastro delicije. Doći u ovaj prekrasni gradić smješten na obali Krke, a ne probati čuveni skradinski rižot i skradinsku tortu, bila bi prava šteta. Vjerujte nam na riječ, nećete požaliti!

I nemojte se ograničiti samo na naša tri prijedloga za bicikliranje u šibenskom zaleđu, koje ima još štošta za ponuditi biciklistima. Na stranici bike&hike pronaći ćete još mnoštvo ideja za uživanje na biciklu u unutrašnjosti Šibensko-kninske županije.